Molėtų dailės galerijoje veikia tapytojo Henriko Natalevičiaus mažoji tapybos retrospektyva „Tada ir dabar“, kurioje eksponuojama keliasdešimt paveikslų, objektų ir miniatiūrų, sukurtų 1978–2021 metais. Keliolika darbų viešai eksponuojami pirmą kartą.
Parodos kuratorė – Aistė Gabrielė Černiūtė.
„Tapytojo Henriko Natalevičiaus kūryba tiesiog spinduliuoja tokiais apibūdinimais kaip legendinė, fantastinė, pasakiška ar stebuklinga. Kūrėjo paletė iš tiesų yra magiška. Tartum iliuzionistas, iš cilindro traukiantis kiškius, prieš mūsų akis tapytojas demonstruoja kur kas daugiau – daug daugiau, nei įstabiai subtilūs spalviniai deriniai. Neįtikėtina yra tai, kad iš pirmo žvilgsnio H. Natalevičiaus koloritas regisi labai paprastu, – rusvai pilkšvu, tačiau žiūrint į paveikslus (it vaivorykštė pilką ir lietingą vasaros dieną) spalvos sublyksi visais įmanomais pustoniais ir niuansais. Panaši situacija yra ir motyvų bei siužetų atveju. Tapydamas banalius vaizdinius – duris, laiptus, gatves, tvoras, galop žmones ir jų figūras, H. Natalevičius, iš jų išminko ir suformuoja keistas, siurrealistines, fantasmagoriškas situacijas. Analogiškai ir ištapyti, aptapyti, objektai – buitiški daiktai, tapybos dėka virstantys magiškojo teatro dekoracijomis ar net personažais. Kaip sapne ar kokiame nors stebukle!
Molėtų dailės galerijoje veikianti paroda (lyg fantastinio turinio knyga) nukelia į praeitį ir sugrąžina dabartin. Tai apibendrinanti šio žymaus bei reikšmingo lietuvių tapytojo retrospektyva. Žiūrovams pristatomi įvairių metų darbai atspindintys H. Natalevičiaus kūrybinę raidą nuo žymiojo „Penketo“ (dar kitaip vadinto „kirmėlistais“) laikų praeito amžiaus aštuntajame dešimtmetyje iki ne ką mažiau įkvepiančių ir spalvingų mūsų dienų.“
Dr. Vidas Poškus
Henrikas Natalevičius gimė 1953 m. Vilniuje. 1970–1976 m. Vilniaus dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija) studijavo tapybos specialybę pas legendinius profesorius Vladą Karatajų ir Antaną Gudaitį. Tapytojo kurse mokėsi tokie ryškūs būsimi menininkai kaip Mindaugas Skudutis, Raimondas Sližys, Bronius Gražys, Romanas Vilkauskas, su kuriais aktyviai dalyvavo parodose ir neformaliai buvo vadinama Penketo grupe. Nuo 1988 m. tampo Lietuvos sąjungos nariu. Nuo 1989 m. kartu kūrinius eksponavo su dailininkų grupe „24“, bet ir aktyviai rengė solo parodas Lietuvoje. Dalyvavo svarbiausiose Sąjūdžio laikotarpio ir pirmųjų Nepriklausomybės metų Lietuvos tapytojų parodose užsienyje: Suomijoje (1986), Švedijoje (1988), Vengrijoje (1989), parodoje „8 tapytojai iš Lietuvos“ Norvegijoje (1990), parodoje „Apokalipsė ir tikėjimas“ Vokietijoje (1990) ir kt. 2007 m. dalyvavo Baltijos šalių tapybos trienalėje Vilniuje ir laimėjo pirmąją premiją. Kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus Vilniuje ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune. Dailininko darbų yra privačiame Nortono Dodge'o rinkinyje „Nonkonformistinis TSRS menas“ (JAV), jų turi privatūs kolekcininkai Lietuvoje ir užsienyje.
Organizatorių informacija