Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus „Klaipėdos galerija“ (Bažnyčių g. 6) nuo š. m. liepos 22 d. (ketvirtadienį) 17 val. pristato jungtinę medalio meno ir mažosios skulptūrinės formos parodą „X Medalis / X-Medal“. Tai įžanginė jau antrą kartą vykstančio tarptautinio formos meno festivalio „Faktas-Forma“ paroda.
Kamerinėje Klaipėdos galerijos erdvėje eksponuojamos jungtinės medalio meno ir mažosios skulptūrinės formos parodos „X Medalis / X-Medal“ klasikiniai ir šiuolaikiniai medaliai iliustruos formato ribų peržengimą, kuris labai aiškiai matomas, diskutuojamas visame pasaulyje. Medalio suvokimas yra kintantis reiškinys ir kūrybiniame procese veikia dinamiškai – išsilaisvina iš klasikinio rėmo ir žengia į laisvą formą, tokiu būdu įgaudamas didesnį palankumą jauniems kūrėjams, jų idėjų eksperimentams medžiagoje. Net Tarptautinė medalio meno kūrėjų asociacija FIDEM vis dažniau įtraukia šiuolaikinio medalio kūrėjų kartą. Tai tam tikra viliojanti laisvės formų atsakomybė ir tuo pačiu mažosios skulptūrinės formos, medalio žanro specifinė reikšmė. Medalis vertinamas kaip sudėtingiausias kūrinys, kuriam taikomi tam tikri reikalavimai (piešinys ir forma). Beje, pastarieji nusistatyti mūsų pačių.
„Medalis – tarsi gyvas ir tikras sutvėrimas, dėl to ir įdomus. Šiandien – tai labiau mažosios skulptūrinės formos objektas. Toje sintezėje kuriamas naujas, gaivesnis įamžinimo kūrinys. Pasak medalio meistro Petro Gintalo, medalio kūrėjas turi kurti mažąją, kitaip dar smulkiąją skulptūrą, ir priduria: ,,Ir eilėraščius turi rašyti“. Tačiau tas noras pažaisti medalio ribomis aktualus ir šiandien. Aktualus visiems. Šiandieniniai plastiniai menai ir tie meninių procesų rezultatai, medžiagos rodo, kad nebėra ribos, kada medalis yra nebe medalis. Pasaulyje ši sintezė seniai nebe naujiena. Šiandien ir čia turime kalbėti apie vertę, mažosios plastikos, skulptūros bei medalio skleidžiamą žinią visuomeniniame/socialiniame požiūrio kontekste, kultūrinėje plotmėje.
Vykstantys pokyčiai ir nauji vėjai įneša daug jausmo, kurie priverčia permąstyti, keistis, atsinaujinti. Lyg kita medalio pusė, kuri, kaip sakoma, aptariama klausimais, imama svarstyti kontrargumentais, t.y. kitu, priešingu požiūriu. Medalių kita pusė paprastai būna ne taip išdailinta, kaip aversas. Medalis yra taurus dalykas, kurį norisi dažniau kabinti, dedikuoti nebūtinai tik tiems, kurie istorijos įvykių, faktų atspindžiai ar asmenybių įamžintieji. Medalio menas, mažoji plastika, skulptūra su dedikacija labai glaudžiai susijusi su vertybių išlaikymu, svarbiausių valstybės praeities ir dabarties įvykių įamžinimu, valstybei nusipelniusių asmenybių pagerbimu. Medalio kūrėjas yra požiūrio į istoriją, pilietiškumo atspindys“ – teigia VDA Telšių fakulteto doc. Neringa Poškutė-Jukumienė.
Parodoje dalyvauja šie menininkai: Algirdas Bosas, Antanas Olbutas, Aušra Jasiukevičiūtė, Danius Drulys, Daumantas Kučas, Lina Kalinauskaitė, Leonas Žuklys, Gediminas Žuklys, Petras Baronas, Petras Gintalas, Raimundas Krukonis, Benas Narbutas, Romualdas Inčirauskas, Saulius Bertulis, Vladas Petravičius, Kazys Bimba, Laima Bazienė, Marius Zavadskis, Daiva Ložytė, Stasys Žirgulis, Adomas Skiezgelas ir Leta Balčiūnaitė. Parodą kuruoja Saulius Bertulis ir Neringa Poškutė-Jukumienė.
Kitos tarptautinio formos meno festivalio „Faktas-Forma“ parodos:
Grupinė paroda „FORMAtas/FORMAt“, personalinė Rimanto Milkinto paroda „Milkinto pratimai / Milkintas' Exercises“ ir lenkų skulptoriaus Mariusz Burdek paroda „Transkriptai / Transcripts“
(2021-07-23 – 08-22 KKKC Parodų rūmuose, Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda).
Rėmėjai:
Klaipėdos miesto savivaldybė
Lietuvos kultūros taryba
Laukiame Jūsų, laikantis visų saugumo reikalavimų. Lankytojai be apsauginių kaukių nebus įleidžiami. Bus privaloma laikytis 2 metrų atstumo.
Mūsų darbo laikas: II–V – 11:00–18:00, VI – 11:00–16:00