Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-12-04

Karolio Vaivados kūrybos paroda „Šviesūs prisiminimai“

Gruodžio 8 d., antradienį, Dailininkų sąjungos galerijoje be atidaromojo renginio pradės veikti tapytojo, šiuolaikinio meno kūrėjo Karolio Vaivados kūrybos paroda „Šviesūs prisiminimai“.


Parodos idėja – kalbėti apie atmintį bei jos būsenas. Kiekvienas mūsų turime daugybę prisiminimų, sukeliančių įvairius jausmus. Dažnai prisiminimai patys iškyla mūsų galvose, nulemti patiriamų išgyvenimų, o kai kuriuos prisiminimus mes patys mėginame prisiminti arba pamiršti.


Gyvenimas neatsiejamas nuo atminties, ir kuo ilgiau gyvename, tuo daugiau prisiminimų galime sukaupti. Tačiau žmogaus smegenys, atsakingos už šią sritį, yra sudėtingas organas ir kartais sukelia netikėtus efektus. Turbūt daugelis esame patyrę „déjà vu“ jausmą arba kitaip „ateities prisiminimą“, kai aplanko jausmas, jog tai, ką darome ar matome, jau yra buvę, nors vyksta pirmą kartą. Šį reiškinį aprašė ir įvardijo prancūzų filosofas Émile Boirac‘as. Iki šiol yra atlikta daugybė bandymų ir tyrimų, siekiant išsiaiškinti šį fenomeną, tačiau galutinės versijos, kodėl ir kaip jis vyksta – nėra. Prisiminimai, kurių niekada nebuvo, ir yra šios parodos tema.


Savo kūryboje Karolis Vaivada naudoja šviesą, siekdamas grynosios abstrakcijos, efemeriškumo, neapčiuopiamumo iliuzijos. Metafizinė šviesos prigimtis gretinama su „déjà vu“ pojūčiu. Parodoje eksponuojami šviečiantys kūriniai – abstrakčios kompozicijos, kuriose specialiu būdu derinama spalvota šviesa. Kūrinių kompozicijos remiasi spalvos lauko tapyba: šviesa formuoja spalvines dėmes ir perkelia jas į abstrakčias struktūras.


Menininko darbuose skleidžiasi stipri minimalizmo įtaka, kai siekiama vengti metaforų ir naratyvų, o šviesa tarnauja kaip stimulas vizualiniam poveikiui sukelti, skatina unikalias žiūrovo patirtis „čia ir dabar“. Šviesa aktyvesnė už bet kuriuos tapyboje naudojamus pigmentus, todėl jos įtaiga gali būti net stipresnė nei tapyto paviršiaus.


Karolio Vaivados kūrybos paroda „Šviesūs prisiminimai“ Dailininkų sąjungos galerijoje vyks iki 2021 m. sausio 4 d. Parodos lankymas – nemokamas.


Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

 

Dailininkų sąjungos galerija (Vokiečių g. 2, Vilnius).
2020 12 08–2021 01 04
 
Atgal