Saulius Kruopis, visuomenininkas, tapytojas, fotomenininkas, knygų autorius.
2020 metai man yra permąstymo – atradimų ir praradimų laikas. Sakyčiau, susikaupimo, pasinėrimo į save laikas. Virusas, karantinas, draudimai, baudos, suvaržymai ir kartu broliškos Baltosios Rusijos laisvės siekis, tikėjimas ir viltys po 26 metų prievartos, paskatinusios žmones sukilti… Esu solidarus su Baltosios Rusijos žmonėmis, kolegomis dailininkais ir draugais. Mūsų Menininkų Asociacijos TILTAS rengiamuos dailininkų tapybos pleneruose Nidoje, Paberžėje, Ignalinoje, Vilniuje ir kitur, nuolat dalyvavo dailininkai iš Minsko bei Vitebsko. Pirmasis Nidoje 2001m. apsilankė meno kritikas ir tapytojas iš Vitebsko, Aleh Ladzisau, o jau 2003 nutiesėm TILTĄ, surengėm bendra plenerą Nidoje. Menotyrininkė ir galeristė Tatjana Bembel padėjo atrinkti Minsko dailininkus, su LR ambasados Minske pagalba aplankėm net 40 dirbtuvių. 2003, 2004, 2013 ir 2016m. surengėme savo kolekcijos parodas Minske. Draugystė tęsiasi iki šiol, o mums labai neramu, kas šiandien darosi jų šalyje. Prof. Giedrės Riškutės ir mano iniciatyva surengėme šią parodą, kurios atidarymas įvyks rugsėjo 1d. 9.30 val. Parodoje akcentuojamas ir 1863m. sukilimas, eksponuojamas Kosto Kalinausko portretas, tapytas minskietės Oksanos Arakčeevos, sukilėlių ginklai – dalgiai, tapyti prof. Aleksandro Ksendzovo Paberžės plenero metu. Parodoje dalyvauja Olga Sazykina, Halina Romanova, Katsiaryna Sumarova, Vladimir Makarkov, Mykola Busčyk, Rygor Sitnica (Dailininkų sąjungos pirmininkas), Leonid Medvedevskij ir Halina Mamonova. 2020 metais gyvename neramumų akivaizdoje. Parodoje yra dalis mano drobių, nutapytų būtent per karantiną. Tai daugiausia abstraktusis ekspresionizmas, būsenų ir jausmų vaizdiniai. Dabar išgyvename apsivalymo ir virsmo laiką. Gyvenimo kokybė priklauso nuo pasirinkto kelio. Kasmet vykstu į Rytus – Indiją, Nepalą, nes man tinka TA esatis, kai neužgožia praeitis ar perdėm idealizuota ateitis, – tik čia ir dabar. Tą būseną kuriančiam žmogui labai svarbu savyje palaikyti, nesureikšminant savęs. Per mus menininkus, siekiančius tobulėjimo ir harmonijos, tiesiog ateina kažkas.
Apie kūrybos procesą...
„Viskas gyvenime priklauso nuo tikslo. Jei ruošiesi parodai, orientuojiesi į jos temą. Jei esi plenere – pieši gamtą, ieškai išskirtinumo, nes kitąsyk tos vietos gali jau ir nepamatyti. Lengviausia daryti tai, ką jau esi išmokęs, todėl kopijuoti gamtą nėra visai gerai – reikia kūrybiškumo, fantazijos, naujų pokyčių. Tik įsijungus ir antrąjį smegenų pusrutulį mūsų vaizduotė atsiveria... Šioje parodoje yra kelios drobės, tapytos Nidos, Vilniaus ir Ukrainos pleneruose. Šioje universiteto galerijoje “2019” dominuoja „Kuršių Nerijos“ ciklo energingais potėpiais ir laisva tapybos maniera pulsuojančios drobės. “Vaizdas nuo Nidos bažnyčios”, “Jūros pakrantė” atskleidžia Nidos ir Juodkrantės paslaptingumo aurą. Kaip tapytojas prie jūros tapau jau 25 metus. Pristatomoje parodoje dominuoja kontrastingų spalvinių derinių paveikslai, kupini kurortinių atributų. Tarp Juodkrantės vilų savo kerinčia forma išsiskiria mariose siūbuojantys laivai kurėnai, o jūros pakrantėje – besiilsinčių moters kūnų „alsavimai“, kupini netikėtų rakursų ir šešėlių. Ekspresionistinėje vaizdo plastikoje išryškėja konkretūs objektai, aiškūs peizažo ar žmogaus figūros motyvai. Vienoje drobėje sūnaus Eigirdo portretas, tapytas Nidoje 2003m., kurio fone matomas žvejų laivas kurėnas. Energingi teptukų kirčiai drąsiai perteikia įspūdingų spalvų ir formų kurortinio gyvenimo kasdienybės atspindžius. Parodą vainikuoja legendinė drobė skirta “Baltijos keliui” 2014, bei “Vytauto Didžiojo ant žirgo” portretas. Per parodos atidarymą bus galimybė pamatyti naujausią Nidos albumą “Nidos ekspresijai – 25”
Saulius Kruopis – profesionalus dailininkas - tapytojas. Nuo 1995 m. Nidos tarptautinių tapybos plenerų organizatorius, nuo 1999 m. Menininkų asociacijos „Tiltas“ pirmininkas. Apie Nidos tapybos kolekciją išleido tris leidinius. 2009, 2013 ir 2020 m. suorganizavo apie 50 tarptautinių tapybos plenerų visame pasaulyje. 1990 m. laimėjo pirmųjų lietuviškų pašto ženklų konkursą. 2011 m. sukūrė Šiaulių miesto centrinės dalies 1915 m. maketą (eksponuojamas Šiauliuose, Ch. Frenkelio viloje). Taip pat surengė apie 90 personalinių tapybos ir meninės fotografijos parodų. Nuo 1979 m. dalyvavo beveik 500 grupinių tapybos parodų įvairiose pasaulio šalyse: Indijoje, Nepale, Pietų Korėjoje, JAV, Italijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Suomijoje, Danijoje, Karaliaučiaus krašte ir kt.
Autorius kontaktai: tel. 8 614 21 215, el. p. nida.art@gmail.com.
Socialiniuose tinkluose autorių galite rasti https://www.facebook.com/saulius.kruopis.