Trakai 2020 m. paskelbti Lietuvos kultūros sostine. Prisidėdamas kultūrinėmis iniciatyvomis prie Trakų miesto renginių, Trakų istorijos muziejus rengia Tarptautinį ekslibrisų konkursą „Trakų Pusiasalio pilis: vienaragis - kultūrinio, istorinio paveldo simbolis“. Šis konkursas skirtas Knygos ženklo ir Trakų Pusiasalio pilies populiarinimui, Pusiasalio pilies įvaizdžio gerinimui ir pasirinkto simbolio įprasminimui. Vyks konkurso nugalėtojų paroda ir bus išleistas parodos katalogas. Tarptautinis ekslibrisų konkursas rengiamas jau ketvirtą kartą. Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė kviečia pasaulio dailininkus ir mažosios grafikos kūrėjus sukurti ekslibrisus su vienaragio simboliu, skirtus Trakų Pusiasalio pilies architektūriniam kompleksui, asmenybėms susijusioms su šia vietove ir „Trakams 2020 m. Lietuvos kultūros sostinei”.
Zoomorfinis apkalas (vienaragis) rastas 1962 m., archeologinių tyrimų metu, vadovaujant Adolfui Tautavičiui . Radinys buvo rastas rytinėje „Aukų kalno” papėdėje, vieno metro gylyje, arti paties piliakalnio šlaitų. Spėjamas apkalo sukūrimo laikotarpis XIV a. II pusė XV a. Nėra žinoma šio apkalo paskirtis ir ar yra analogų Lietuvoje ir pasaulyje. Unikalus, galbūt analogo neturintis radinys pasirinktas pusiasalio pilies simboliu, atsižvelgiant į tai, kad apkalo radimo vieta sutampa su populiarinama vieta.
Vienaragius garbino babiloniečiai, aprašymai rasti senovės persų, romėnų, graikų ir senovės žydų mokslininkų tekstuose, keltų mitologijoje. Magiškas simbolis užima garbingą vietą kinų tradicijose, Indijos mene. Viduramžių Europoje vienaragio pagonišką simbolį bažnyčia interpretavo, kaip Kristaus įsikūnijimą, o jo mirtis buvo laikoma Kristaus kančia. Taip pat tai reikšminga heraldikos simbolių figūra.
Konkurso sąlygos ir detalesnė informacija čia:
http://www.ldsajunga.lt/Konkursai1
Konkurso organizatorius
Trakų istorijos muziejus
Kęstučio g. 4
LT - 21104 Trakai
Lietuva
Konkurso kuratorė
Renata Mečkovskienė,
el. p.: renata.meckovskiene@trakaimuziejus.lt