Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

Dailėraštis

2020-11-03

LDS Klaipėdos skyriaus įtaka Klaipėdos regiono kultūriniam gyvenimui

Rosana Lukauskaitė

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius įsteigtas 1973 metais ir nuo 11 jį įsteigusių narių dabar išaugo iki 120. Skyriaus būstinė įsikūrusi jaukiame fachverkiniame XVIII a. pastate, kuriame rengiami kūrybos vakarai, diskusijos, pristatomos knygos. Skyrius vienija ne tik Klaipėdos mieste, bet ir visoje Vakarų Lietuvoje (Palangoje, Plungėje, Telšiuose, Gargžduose, Nidoje, Kretingoje bei kitur pajūrio krašte) gyvenančius ir kuriančius menininkus. Pagrindiniai LDS Klaipėdos skyriaus tikslai – meno ir kultūros sklaida, parodinė veikla, meninių projektų vykdymas, meno, kultūros renginiai, jų sisteminimas ir skleidimas. Skyrius dirba kultūrinės edukacinės veiklos pagrindu.


Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius savo tradicinę parodą „Vakarų vėjai” 2016 m. dedikavo būtent ilgamečiam Klaipėdos miesto vadovui Alfonsui Žaliui (1929–2006), kuriam vyresniosios kartos uostamiesčio dailininkų bendruomenė vis dar jaučiasi labai skolinga – už globą, už galimybę gyventi ir kurti Klaipėdoje, už tai, kad suodinas pramonės miestas tapo kultūros židiniu. Nuo 2006 m. vykstanti „Vakarų vėjų“ paroda išlieka viena bene geriausiai vizualinio meno lauko padėtį Vakarų Lietuvoje reprezentuojančių ekspozicijų.

 

Vakarų vėjai'20 atidarymas. Ingridos Mockutės-Pocienės fotografija


Respublikinės mažosios plastikos parodos Klaipėdoje skyriaus rengiamos nuo 2005 m. Jų tikslas būdavo pristatyti skulptūrinės formos, mažosios plastikos tendencijas nuo klasikos iki eksperimento, apjungti įvairių kartų menininkus bendroje erdvėje. Per keturiolikos metų laikotarpį gyvuojant šiai tradicijai pribrendo idėja neapsiriboti vien mažosios plastikos formatu ir žengti į platesnius vandenis – 2019 m. skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė inicijavo tarptautinį formos meno festivalį „Faktas-Forma“, kuris atvėrė platų galimybių vandenyną ir suteikė viltį Klaipėdą paversti savotiška formos meno Meka ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio kontekste: įvyko 3 profesionaliojo meno parodos ir forumas „Atminties kultūra“.

 

Parodos FAKTAS-FORMA 2019 akimirka. Ingridos Mockutės-Pocienės fotografija


2019-ieji m. LDS Klaipėdos skyriaus gyvenime buvo pažymėti laikinos pauzės ženklu – Bažnyčių g. 6 esančiose parodinėse ir administracinėse erdvėse vykstant renovacijos projektui teko ieškoti alternatyvių erdvių ir partnerių. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi, Klaipėdos koncertų sale, Palangos koncertų sale, VDA Telšių fakultetu, Lietuvos paštu, Klaipėdos kultūros fabriku, Lietuvos jūrų muziejumi, Lietuvos aukštąja jūreivystės mokykla, Klaipėdos vaikų ligonine, Klaipėdos Jūrininkų ligonine ir, žinoma, KKKC Parodų rūmais įrodė, kad nieko nėra neįmanomo, o prasmingų partnerysčių tinklas dar laukia kol bus atskleistas jo tikrasis potencialas.

 

Pirmos parodos po renovacijos ATIDARYTA atidarymo metu lankytojus džiugino violončelininko Justo Kulikausko muzika. Ingridos Mockutės-Pocienės fotografija


Vienas iš sėkmingiausių ir ilgiausiai vykstančių LDS Klaipėdos skyriaus bendradarbiavimo projektų yra jau trečią dešimtmetį vykstanti akcija „Ant gerumo sparnų“, pakviečianti Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narius dovanoti meno kūrinius, taip praturtinant VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kūrinių kolekciją. Tai unikali, niekur Lietuvoje nekartojama akcija ir meno kūrinių kolekcija, kuri įprasminta dviejuose kataloguose: ARS VITAE I ir ARS VITAE II. Klaipėdos jūrininkų ligoninę puošia jau per 600 meno kūrinių, kuriuos įstaigai dovanojo virš 120 menininkų. Tapybos, grafikos darbai, akvarelės, mažoji skulptūros plastika, keramika ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose. Pagal autorius ir technikas, metų laikus ir nuotaiką ligoninės galerijoje nuolatos rengiamos šių darbų parodos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje yra sukaupta didžiausia Klaipėdos krašto menininkų darbų kolekcija, o įstaiga juokais net vadinama labiausiai lankoma meno galerija šalyje.


1992-aisiais m. Klaipėdoje LDS Klaipėdos skyriaus nario prof. A. Kliševičiaus (1950–2008) iniciatyva buvo organizuota pirmoji Lietuvos šrifto ir kaligrafijos paroda, ir uostamiestis tapo nuolatine šrifto ir kaligrafijos parodų erdve. 2005 m. profesorius parengė albumą „Kaligrafija iš pajūrio”, o nuo 2006 m. jo iniciatyva pradėti leisti analogų Lietuvoje neturintys „Kaligrafijos sąsiuviniai”. Būtent Lietuvos dailininkų sąjungos nario prof. A. Kliševičiaus dėka Klaipėda kurį laiką buvo vadinama kaligrafijos sostine, tad simboliška, kad šiemet antrą kartą vykę Prof. Algio Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokyklos (iniciatorė – menotyrininkė Rūta Jakštonienė) renginiai buvo organizuoti būtent LDS Klaipėdos skyriaus, kuris ir toliau žada tęsti šį projektą, jį rengiant net kelis kartus per metus ir prisikviečiant daugiau kaligrafijos meno profesionalų iš Lietuvos bei užsienio.

 

Profesoriaus A. Kliševičiaus vardo kaligrafijos ir rašto meno mokyklos akimirkos 2020. Rosanos Lukauskaitės foto


Ypatingos svarbos yra ir akvarelės plenerų, suburiančių menininkus Klaipėdoje jau beveik pusšimtį metų, tąsa. Tai yra unikali ir verta puoselėti tradicija, kurią 1974 m. pradėjo šviesaus atminimo dailininkė, pedagogė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė Renatė Lūšis (1942–2014). LDS Klaipėdos skyriaus akvarelistai, pagerbdami kolegės dailininkės ir organizatorės atminimą, išlaiko šią kūrybinę bei organizacinę dvasią ir tęsia akvarelės parodų, projektų ir renginių tradiciją, suteikiančią meno mylėtojams prasmingos vizualinės patirties, įrodančios, kad gležnos ir tarytum laikinos akvarelės gebėjimas įamžinti nepraeinančius dalykus yra neišsemiamas kaip ir Baltijos jūra.


Bėgant metams svarbu pasidaro ne tik inicijuoti projektus Klaipėdoje, bet ir „išvežti“ savuosius kūrėjus į kitus miestus, taip praplečiant pažinimo lauką, kuris dažnai iš inercijos yra susiskaldęs miestų hierarchijos laipteliais. Bene geriausias to pavyzdys šiemet buvo Dailininkų sąjungos galerijoje, Vilniuje, skyriaus surengta Angelinos Banytės paroda „Monumentalumas tyloje“. 2021-iesiems m. jau numatyta surengti kelias jungtines klaipėdiečių menininkų parodas sostinėje, taip išplukdant į bent šiek tiek platesnius vandenis menininkus, kurie galbūt patys to ne visada drįsta padaryti.


LDS Klaipėdos skyriui svarbu ne tik paminėti savuosius grandus, bet ir ieškoti jaunųjų grynuolių – potencialių naujųjų narių, tad neatsitiktinai į KKKC Parodų rūmuose dabar vykstančią skyriaus organizuotą parodą „Ledkalnis / Iceberg“ parodos kuratorė Danguolė Ruškienė pasirinko kviesti ne tik jau žinomus, meno lauke įsitvirtinusius, bet ir jaunus, dar tik pradedančius savo kelią menininkus. Parodoje dalyvauja: Agnė Jonkutė, Toma Šlimaitė, Inga Likšaitė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Laura Guokė, Augustė Santockytė, Darius Antonovas, Laima Antonova, Simona Martinkutė, Karolis Paulikas ir Erdvilė Girininkaitė. Ledkalnio įvaizdžio metafora, kuri gerai apibūdina kūrybinio gyvenimo nematomąją pusę, tinka ir bandant apibrėžti LDS Klaipėdos skyriaus įtaką Klaipėdos regiono kultūriniam gyvenimui – tai nuolatinis, kartais plika akimi nematomas procesas, kuriuo siekiama aukštesnės kokybės turinio suformavimo Klaipėdos, Lietuvos ir užsienio meno žiūrovams!

 

 

2020 Lietuvos dailininkų sąjunga

 
Atgal